Coraz częściej osoby spacerujące po brzegu w okolicach miejscowości Rewal, Niechorze i Pobierowo spotykają fokę. Jest to foka szara o imieniu Depka.
    
Depka - jak wszystkim kaszubskim rybakom i żeglarzom wiadomo oznacza ?głębinkę? pomiędzy Ryfem Mew a Rewskim Szpyrkiem na Zatoce Puckiej. Słowo to zostało prawdopodobnie zapożyczone z języka holenderskiego ??diep? lub angielskiego ? ?deep? czyli głęboki. Czasami słowo to miejscowi rybacy używają w liczbie mnogiej ?depki? mając zapewne na myśli określone głębinki na kursie łodzi lub w miejscu połowów.

Depka przyszła na świat 16 lutego 2004 roku w helskim fokarium. Jej matką jest "Ewa", jedna z czterech naszych samic ze stada hodowlanego.
Natura czasami płata nam figle i tak właśnie stało się w przypadku matki Depki. Okazało się, że Ewa, która została w roku 2004 po raz pierwszy mamą (poprzednia jej ciąża zakończyła się poronieniem), nie miała pokarmu. U młodych foczych mam taka sytuacja jest możliwa.
    

W przyrodzie szczeniak byłby skazany na śmierć, ale pracownicy Stacji Morskiej zajęli się nim bardzo troskliwie. Depka została umieszczona w tzw. szpitaliku foczym, który znajduje się w budynku Stacji Morskiej. Przez pierwszy dzień młoda foczka karmiona była mlekiem, pozbawionym laktozy, bowiem foki nie mają enzymów, które rozkładałyby ten cukier mlekowy. Następnie zmieniono pokarm na zupkę rybną. Ilość podawanego jej pożywienia sukcesywnie wzrastała. Szczeniak był karmiony w dzień co 4 godziny (8:00, 12:00 i 16:00), kolację dostawała o 20:00 i podjadała jeszcze raz o północy. Depka wraz z innymi fokami urodzonymi w Helu w 2004 roku została wypuszczona do morza na terenie Słowińskiego Parku Narodowego w rejonie miejscowości Czołpino. Posiadała nadajnik satelitarny, który pozwalał śledzić jej wędrówkę po Bałtyku.
      

W przeciwieństwie do pozostałych fok, po odwiedzeniu brzegów Danii i Niemiec, powróciła do Polski i pojawiła się na brzegu w miejscowości Niechorze (18.07.2004r.), czym wywołała wielką sensację. Od tamtego czasu przebywa na polskim wybrzeżu wychodząc na brzeg w różnych miejscowościach. W trakcie pierwszego linienia nadajnik odpadł od grzbietu foki.

Źródło: Fokarium.pl
Jak zastąpić foczą mamę?

Do przygotowania pożywnej zupki potrzebne były:
- braliśmy 3-4 odmrożone śledzie, które pozbawialiśmy głów i ogonów,
- mieliliśmy je w maszynce,
- dodawaliśmy witaminy, żelazo i tran z wątroby dorsza,
- oraz dopełnialiśmy płynem wieloelektrolitowym z glukozą.
- Wszystkie składniki przed podaniem trzeba było zmiksować oraz ogrzać w ciepłej wodzie.
- Porcję na jeden posiłek obliczaliśmy ze wzoru: ( waga niemowlaka / 6 ) x 100.
- Taki przysmak podawany był maleństwu przez sondę, czyli lejek z długą rurką, która jest umieszczana głęboko w przełyku foczki, aby pokarm trafiał bezpośrednio do jej żołądka. W ten sposób może karmić tylko doświadczona osoba, gdyż należy czynić to z dużą zręcznością, wyczuciem i uwagą, by szczeniakowi nie wyrządzić krzywdy.

Dopóki foka nie nauczyła się samodzielności, była to jedyna metoda, aby malec się dobrze rozwijał i rósł.

Powrót Depki
Depka po odwiedzeniu brzegów Danii i Niemiec, powróciła na polskie wybrzeże i 18 lipca 2004r. wyszła na plażę, koło Niechorza, czym wzbudziła wielką sensację wśród turystów. Niestety mimo starań pracowników miejscowej placówki Ochrony Wybrzeża Urzędu Morskiego nie zaznała spokoju. Będąc, co chwilę niepokojona przez kolejnego turystę, próbującego zrobić sobie z nią zdjęcie uciekała do wody. Widziana w okolicy Niechorza była przez kolejne dni.

 • Terminarz zajęć

  Sprawdź nasz kalendarz i dowiedz się
  kiedy nie ma zajęć oraz jakie dodatkowe
  atrakcje przygotowaliśmy dla uczestników szkółki.

  czytaj dalej

 • Treningi

  Zapoznaj się, że szczegółowym rozkładem zajęć
  na poszczególnych basenach.

  CZYTAJ DALEJ

 • Obozy pływackie

  ORGANIZUJEMY OBOZY W FERIE
  I W WAKACJE

  Na nasze obozy mogą jechać osoby uczęszczające na szkółkę oraz spoza niej.
  Zapraszamy do zapoznania się z naszą ofertą.

   

  Obozy zimoweObozy letnie

Powered by JS Network Solutions